Składniki:
60 dag aronii
garść liści wiśni
70 dag - 1 kg cukru
sok z jednej cytryny
1,5 l wody
0,5 l spirytusu ratyfikowanego
Wykonanie super proste! Wodę wraz z aronią, liśćmi i sokiem z cytryny gotujemy 20 minut na małym ogniu. Następnie odcedzamy i dodajemy cukier. Mieszamy ze sobą i odkładamy do ostygnięcia. Kiedy to nastąpi wlewamy spirytus, kolejny raz mieszamy i przelewamy do butelek.
Najlepsza po ok. miesiącu, kiedy się przegryzie. W smaku? Bardzo wiśniowa, z pięknym kolorem i rozgrzewającą mocą. Idealna na zimne wieczory. :)
Składniki starczają na mniej więcej 2,5 litra nalewki.
Nalewka z cytryńca i aronii (nowe nabytki w barku). |
Super przepis, jutro gotuję swoje owoce. Dzięki!
OdpowiedzUsuńwłasnie próbuje to wszystko razem połaczy c oby sie udało za miesiac urodzinki :):):)
OdpowiedzUsuńnapewno się uda:)
OdpowiedzUsuńWitaj :) własnie szukam dobrego ,sprawdzonego przepisu na aronówkę. Ten wydaje się być tak...nie ma wanilii ani innych smaków i zapachów...
OdpowiedzUsuńtylko zastanawia mnie fakt gotowania owoców, przez co stracą cześć swoich właściwości...
Prosze powiedz co o tym myslisz..
.Lucek
Gotowanie faktycznie, może spowodować zmniejszenie wartości odżywczych. Jednak tak jak pisałam, przepis smakuje fenomenalnie, nie spotkałam się z nikim komu by nie smakował, mimo, że wiele osób (w tym ja) aronii nie cierpi.
UsuńDziękuję za odpowiedz i zabieram się za aroniówkę z Twojego przepisu...
Usuńdobrego dnia, pozdrawiam - Lucek:)
To nie jest żadna nalewka. Owoce po gotowaniu są bez wartości, bardzo małe stężenie alkoholu ot po prostu popłuczyny po aronii dla bab. Właśnie rozlałam do butelek 4l nalewki zrobionej z surowej aronii ..na miodzie. Sam zapach już nakręca.
OdpowiedzUsuńNajwyraźniej lubię popłuczyny dla bab. Przecież nią jestem. Pozdrawiam:)
UsuńOd 3 lat robię nalewkę z aronii tak jak Offca i nie są to żadne popłuczyny, nalewka jest gęsta, esencjonalna, aromatyczna i niebiańsko smaczna. Wszyscy moi znajomi dopraszają się poczęstunku :) Polecam wszystkim, którzy natknęli się na ten przepis - naprawdę warto.
OdpowiedzUsuńPo przemrożeniu owoce zasypujemy cukrem i wyciskamy w nie jedną całą cytrynę. Gdy owoc puści sok zalewamy go spirytusem 1l.i odstawiamy na 4 tyg. Następnie odcedzamy i rozlewamy do butelek.
OdpowiedzUsuńprzepis posłużył mi do zrobienia aroniówki z ksylitolem. Zmiana dotyczyła jedynie:
OdpowiedzUsuń-1kg aronii zamiast 600g
350 g ksylitolu.
Wyszła świetna i było dużo mlaskania. Niestety nie mogę porównać jej z oryginałem. Zakładam, że jest równie dobra. Miałam jeszcze 2 kg owoców w zamrażarce, zgadnijcie co z nimi zrobiłam? P:)